Як правильно посадити малину

Як правильно посадити малину

Від правильної посадки залежить ріст та розвиток саджанців малини, а також майбутній урожай.

Посадку малини можна розділити на такі етапи:
1. Вибір місця
2. Підготовка ділянки
3. Вибір схеми посадки
4. Підготовка саджанця
5. Власне посадка
6. Післяпосадкові роботи

Вибір місця. Для посадки малини варто обирати місця на рівних ділянках або невеликих схилах (до 5°). Малопридатними є впадини та низини, на яких застоюється холодне повітря і волога. У таких місцях рослини довше ростуть, частіше потерпають від грибкових хвороб і часто підмерзають. Також непридатними є ділянки на значних підвищеннях, на яких малина потерпає від нестачі вологи. Наслідком є часткове всихання кореневої системи та плодоносних пагонів, повільний розвиток і зменшення кількості пагонів заміщення, зниження якості та кількості ягід. Оптимальний рівень pH на ділянці для малини повинен бути 5,7-6,5. Визначити рівень на своїй ділянці можна за допомогою побутових індикаторів кислотності ґрунту. Окрім вищевказаного, потрібно звернути увагу на ґрунтові води – рівень їх залягання не повинен бути менше 1,5м від поверхні.

Підготовка ділянки для малини включає в себе знищення бур’янів, особливо від багаторічних, таких як осот, пирій, берізка. У домашніх умовах бажано вести боротьбу із ними механічним способом, тобто викопкою і виполюванням, щоб не застосовувати гербіциди. Також необхідно скопати ділянку на глибину близько 25см, попередньо розкидавши перегній по поверхні (хоча внесення органічних добрив можна здійснювати під час безпосередньої посадки). Перекопування покращує структуру та повітропроникність ґрунту, що позитивно впливає на здоров’я малини.

Наступним етапом є вибір правильної схеми посадки. Варто пам’ятати деякі показники:
• відстань між рослинами у рядку має становити від 0,3 до 0,5м
• ширина міжрядь має становити не менше 2м
• ширина одного ряду малини у трьохрічному віці буде становити близько 1м
В залежності від пагоноутворюючої здатності конкретного сорту, саджанці малини висаджують на відстані від 0,3 до 0,5м: з поганою здатністю – частіше (від 0,3м), з хорошою – рідше (0,5м). Метою є утворення суцільної смуги пагонів. Під час росту малини ширину рядка потрібно нормувати, даючи розростатись у ширину до 1м. Всі пагони, що виростають у міжрядді, потрібно скошувати. Відстань між рядками має становити не менше 2м. Загущення сприятиме розвитку хвороб, підвищуватиме конкуренцію між рослинами, знижуватиме кількість і якість врожаю.

Підготовка саджанця. Куплені саджанці бажано висадити у найкоротші терміни. Якщо ж у наступних кілька днів після придбання у Вас не буде змоги це зробити, то необхідно покласти їх у прохолодне і темне місце. Перед висаджуванням саджанці потрібно витягнути з поліетиленової зовнішньої упаковки, а потім обережно розмотати чорну стрейчеву плівку. Після цього необхідно замочити кореневу систему саджанців у воді або стимуляторі коренеутворення на 2-3 години.

Для посадки малини викопайте ямку розміром 30х30см і 30-40см завглибшки. На дно ямки насипте компосту (перегною) і змішайте його із землею, поверх насипте шар ґрунту задля уникнення прямого контакту кореневої системи із добривом. Помістіть саджанець у ямку і поступово засипайте землею, обережно ущільнюючи кожен шар. Важливо гарно зволожити ґрунт. Для цього можна полити саджанець між шарами землі, зачекати поки вода повністю вбереться землею, а потім засипати наступним шаром. Після висадки надземну частину малини зрізають секатором близько до рівня ґрунту. Важливо! Саджанці висаджують на глибину кореневої шийки. Не можна як заглиблювати так і садити зависоко рослини. При надто низькій посадці малина погано розвивається, уповільнюється ріст пагонів заміщення, у деяких випадках рослина може взагалі загинути. За надто високої посадки можливе підмерзання саджанців у зимовий період, а також висихання влітку у посушливий період. Врахуйте, що після посадки ґрунт із рослиною дещо просяде.

Після посадки малини обов’язково замульчуйте прикореневу зону соломою, інактивованою тирсою, некислим торфом, перегноєм. Це дозволить зменшити випаровування вологи із ґрунту та знизить швидкість росту бур’янів. За можливості також замульчуйте міжряддя, щоб полегшити боротьбу з бур’янами в майбутньому. Також бажано подбати про шпалери (підпори), які не дадуть пагонам схилятися до землі, полегшать формування рядків та збір урожаю. Варто відзначити, що для деяких високопродуктивних та сильнорослих сортів малини шпалера є необхідністю. Якщо у Вас велика площа насадження малини і Ви хочете полегшити процес її поливу, то можете організувати просту систему крапельного зрошення. У цьому випадку крапельну стрічку потрібно встановити до мульчування: солома чи інший матеріал захищатиме стрічку від впливу сонячного світла та подовжить термін її придатності.

3.69 14